1

Tēma: uzturlīdzekļu piedziņa

Situācija sekojoša: tiesā tika iesniegts pieteikums par laulības šķiršanu un uzturlīdzekļu piedziņu. Lietas izskatīšanas laika prasītājs atsauca savu prasību daļā par uzturlīdzekļu piedziņu no atbildētāja. Līdz ar ko tiesvedība daļā par uzturlīdzekļu piedziņu tika izbeigta.
CP 225.p. noteikts, ka ja tiesvedība izbeigta, atkārtota griešanās tiesā strīdā starp tām pašām pusēm, par to pašu priekšmetu un uz tā paša pamata nav pieļaujama. Vai prasītājs atkārtoti var sniegt tiesā pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu? Kā šādā situācijā rīkoties prasītājam? Un, ko darīt atbildētājam, ja konkrēto uzturlīdzekļu summu, par kuru puses vienojās, viņš vairs nespēj maksāt un prasītājs nepiekrīt summas samazinājumam?

2

Re: uzturlīdzekļu piedziņa

Domāju, ka uzturlīdzekļi ir izņēmums, jo pienākumu rūpēties par bērnu nosaka likums. Tā kā valsts nodeva lietās par uzturlīdzekļu piedziņu nav jāmaksā, tad arī nav ko zaudēt.

Atbildētājs var mēģināt lūgt tiesu samazināt uzturlīdzekļu apmēru, ja ir būtisks pamatojums. Taču, atbildētājam ir pienākums maksāt vismaz valstī noteikto uzturlīdzekļu minimumu.

Noteikti kāds vēl diskusiju papildinās!

3

Jā, var pēc kāda laika sniegt jaunu prasību. Atbildētājs var arī griezties tiesā ar prasību par uzturlīdzekļu samazināšanu.

4

un vēl
Pamatojoties uz Civilprocesa likuma 203.panta ceturto daļu – ja pēc tam, kad likumīgā spēkā stājies spriedums, ar kuru no atbildētāja piespriesti periodiski maksājumi, mainās apstākļi, kas ietekmē maksājumu apmēra vai ilguma noteikšanu, katra puse ir tiesīga, iesniedzot jaunu prasību, prasīt maksājumu apmēra vai termiņa grozīšanu.

5

Tieši tā, prasītājam vajadzētu norādīt uz to, ka kopš tiesas nolēmuma spēkā stāšanās mainījušies faktiskie apstākļi.

6

labdien mani nomac viens jautajums!!es pawlaik atrodos arvalstis bet lv es sanemu par meitinu uzturlidzeklus,mana problema ir sekojosa sakara ar to ka latvijas krajbanka bankroteja es vinus vairak nesanemu vai ir kada iespeja pamainit konta num.i.neta lai nevaidzetu braukt uz lv.jo tie ir lieki terini.iepriekw paldies ar nepacietibu gaidu adbildi

7

tēvam aizsūti jauno kontu smile
ja maksā valsts tad patstāvīgi dzīvojot ārzemēs beidzas tiesības no valsts saņemt.

8

Zanei.

Lieta sekojoša, noteikti atteicāties no uzturlīdzekļu piedziņas prasības, lai ātrāk izšķirtu laulību ar atbildētāju, tā tas arī parasti notiek praksē. Viens no biežāk dzirdētajiem gadījumiem, kad prasītājs atsauc savu prasību par uzturlīdzekļu piedziņu no atbildētāja, kad ir vēl blakus prasījumi ir, kad atbildētājs kādu noteiktu summu prasītājai maksā, līdz ar to nav pamata uzturlīdzekļus noteikt ar spriedumu, jo, kad puses tiekas aci pret aci tiesas zālē, tad jau, ja sieviete nav ļoti principiāla, tad vi'jna atsakās no šī prasījuma. Kā bieži notiek, tad atbildētājs pirmos pāris menešus cītīgi maksā uzturlīdzekļus, bet ar laiku kļūst nedaudz aizmāršīgs, nedisciplinēts, līdz beigās vai nu vispār nemaksā, vai pats izdomā maksāt mazāk. Šie apstākļi nav par pamatu, lai nevarētu vērsties atkārtoti tiesā ar prasību par uzturlīdzekļu piedzīšanu, jo, kā jau minēja augstāk, tad ir būtiski mainījušies apstākļi, jo atbildētājs uzturlīdzekļus pārstājis maksāt, līdz ar to izveidojis jaunu situāciju. Analoģija būtu laulības šķiršanā, kad atsaukta prasība, taču ar laiku vīrs sāk pacelt roku, vai otrādi un vienam no viņiem nebūtu tiesību vērsties atkal ar prasību par laulības šķiršanu.

Kas attiecas par otro jautājumu, tad protams ir gadījumi, kad ''treknajos'' gados atbildētājam tika noteikts maksāt uzturlīdzekļus vairāku simtu latu apmērā, jo viņš to spēja un viņa ienākumi to atļāva, taču tagad, kad ienākumi visiem ir samazinājušies, tad atbildētājs vairs nav spējīgs maksāt šo summu. Reti ir gadījumi, kad sieviete piemēram piekritīs vīram, kad šis lūgs samazināt uzturlīdzekļu apmēru, tādēļ vienīgā iespēja, ko darīt ir, atbildetājam vērsties tiesā ar prasību par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu un tiesā iesniegt pierādījumus visus nepieciešamos, kas apstiprina viņa nespēju maksāt iepriekš noteikto apmēru un tad tiesai neatliks citu iespēju kā prasību apmierināt, ja vien atbildētājam nav n-tie nekustamie īpašumi vai kustama manta.

9

maksa valsts!!!izlasi velreiz ko rakstiju nekada nauda man nav nonemta,bet sakara ar latvijas krajbankas bankrotewanu es vinu nesanemu jo ienakowiemaksajumi uz kontu ir slegti tapec ari jautaju vai ir kada iespeja budamai arzemes pazinot jauno manu konta numuru lai nevaidzetu uz lv braukt tie ir lieki terini,un palugwu nerakstit tie kuri neko nezin!!!!!paldies

10

Sanita07.

Jums ir iespējas atvērt kontu arī jebkurā bankā valstī, kurā šobrīd atrodoties un uzturlīdzekļu maksātājam paziņot šo kontu rakstiski ierakstītā vēstulē.
Tad uz Latviju nebūs jābrauc. Bet atvērt kontu Latvijas bankā, nebraucot uz Latviju, diez vai izdosies.

11

sveiki, man ir tada situacija.! esmu grutniecibas 36 nedelja un domaju no berna teva piedzit alimentus, tacu berna tevs noliedz ka tas ir vina berns, zinu to ka man ir jaiesniedz prasiba caur advokatu vai barentiesu bet advokatam man naudas nav, un barentiesai vajag pieradijumu ka es tiesam esmu dzivojusi kopa ar berna tevu.!
mes dzivojam dazadas pilsetas un katram ir savi pazinas, un ir kopigi pazinas kas butiba var apliecinat ka tiesam dzivoju pie vina, tacu pastav iespeja ka vins vinus var pierunat lai neliecina par labu man.! ko man darit un ka rikoties, jo esmu truciga persona un man nav naudas ne tiesai, ne advokatam, ne dns.! bet barentiesa man teica ka savadak nevaru iesniegt prasibu tiesa, vai ir iespejams ka es iesniedzu prasibu ar tekstu ka visus izdevumus apmaksas berna tevs vai tada iespeja nepastav.! es vnk nezinu ko darit.! savadak iznak ka man ar bernu jasezh uz ielas un jadiedele nauda tikai tpc ka naudas man nepietiek lai iesudzetu berna tevu.! palidziet ludzu.!

12

Tātad: lai piedzītu uzturlīdzekļus, nepieciešams, lai bērna tēvs kā tāds arī būtu norādīts bērna dzimšanas apliecībā. Ja neesat laulāti, un viņš pats paternitāti neatzīs, Jums nāksies vērsties tiesā, lūdzot noteikt bērna paternitāti. Kopdzīvei ar attiecīgo personu šādā gadījumā nav lielas nozīmes - būs jālūdz tiesa noteikt DNS ekspertīzi. Tā gan maksā līdz LVL 300, bet no tiesāšanās izdevumiem tiesa Jūs var atbrīvot. Ja ekspertīze apstiprinās, ka viņš ir tēvs, viņam būs Jums jāatlīdzina ekspertīzes izmaksas. Ja ir vēl jautājumi - rakstiet.

13

varbut kads zina uz kadu adresi jasuta lai pamainitu kontu uzturlidzeklu sanemwanai ja man maksa valsts tatad man vajag uzturlidzeklu garantijas fonda adresi,ja kads zina gaidu adbildi!!paldies!

14

Sanitai.uzturlīdzekļu garantiju fonds - ugf.lv vai ugf.gov.lv. Tur arī atradīsi adresi. Bet ja nemaldos, tad Pulkveža Brieža 12, Rīga.

15

Tiger
vai iesūdzot bērna tēva tiesā atrisināsies kāda no Tavām problēmām- pietiekami bieži tiek maksāt minimālais apmērs 50 ls.
ja noliedz ka ir tēvs būs jātaisa vēl ekspertīze un tā maksā vismaz 200 ls.